تغذیه و خصوصیات سگ سنگسزی
گریت دین

ـ اصلیت :
آلمان

ـ قد : نرها = حداقل ۸۰ cm [ از زمین تا جدوگاه(سر کتف)]

ماده ها= حداقل ۷۲ cm

ـ وزن: در حدود ۶۰ kg به بالا ( وزن این سگ بیشتر از ۱۰۰ kg هم مشاهده شده)

ـ رنگها: سیاه(black) . آبی فولادی(blue) . ابلق(harlequin) . زرد(fawn) .

زرد ببری(brindle) . [ ابلق سربی(merle) . سفید(white) . سیاه و سفید(mantle)]

در تمام انواع این نژاد پوشش بدن' کوتاه' نرم' چسبنده و درخشان می باشد.

طول عمر: به طور متوسط 10 سال عمر میکند

تاریخچه:جانور شنا سان اعتقاد دارند که نژاد Irish Wolfhound اجداداصلی میباشند وبرخی Old English Mastiff را در این رابطه معتبر تر میدانند.اصلاح نژاد گریت دین در اواخر قرن نوزدهم ابتدا در المان وسپس در انگلیس و امریکا گسترش یافت

فعالیت بدنی:حداقل فعالیت ان در روز پیاده روی های طولانی است

خلق وخو:نژادی ارام مهربان بازیگوش با محبت و مهربان با کودکان می باشد.پارس نمیکند مگر در شرایط خاص .همیشه دوست دارد در کنار مردم باشد سگی مسئول باوفا وشجاع

گروه:سگ کاری
عکس های از گریت دین در رنگهای مختلف

جهت مشاهده در اندازه واقعی اینجا کلیک کنید. اندازه اصلی این عکس 700x434 می باشد.

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم بهمن 1391ساعت 16:41  توسط وحید قنبری  | 


ظاهرشناسی: باکسر به عنوان زیباترین سگ زشت شهرت یافته است. بین سر و تنه تناسب ویژه‌ای برقرار است. همچنین سر باید غیرگوشتی و بدون چین و چروک باشد. فک بالا به مراتب بیشتر از فک پایین به طرف جلو کشیده شود. حین بسته بودن دهان نباید زبان یا دندان‌ها مشهود باشند. دماغ بزرگ و سیاه، سوراخ‌های بینی باز. گوش‌ها: افراشته و نوک‌بریده، چشم‌ها: سیاه، صورت: گرد، قوی و عضلانی و البته چین‌خورده نیست. تنه: چهارگوش، دم: بسیار کوتاه و افراشته. پاهای جلو قائم و موازی، قد: نرها cm63-57، ماده‌ها cm58-53، وزن: نرها kg32-30، ماده‌ها kg25-24.

رفتارشناسی: حیوانی خوش‌خوی و باوفاست. کینه‌توز نبوده و نیز میانۀ خوبی با بچه‌ها دارد.

کارایی: به عنوان سگ پلیس، سگ نگهبان، سگ محافظ و نیز راهبر افراد نابینا از آن استفاده می‌شود. مهم‌تر این که به عنوان حیوانی دوست‌داشتنی و رفیقی صادق اهمیت ویژه‌ای دارد. سگی خوش‌ظاهر و بازیگوش است، ولی نسبت به غریبه‌ها محتاط است. از ورزش خوشش می‌آید و لازم است به طور منظم به پیاده‌روی برده شود.

توجه: سگی است که عمر زیادی ندارد به ویژه که سنش به ده سالگی نمی‌رسد. استعداد زیادی در ابتلا به روماتیسم داشته و نباید در هوای بارانی پیاده‌روی داده شود. دندان‌هایش باید مرتباً زیر نظر دامپزشک باشند.

گروه نژادی: Mastiff

کشور منسوب: آلمان
+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم بهمن 1391ساعت 11:6  توسط وحید قنبری  | ظاهرشناسی: سگی عضلانی، واجد تقارن می‌باشد. قد: نرها cm60-55، ماده‌ها cm55-50، وزن: تا kg25. سری کشیده، بینی به تناسب رنگ موهای بدن سیاه و یا قهوه‌ای، چشم‌ها: سیاه یا قهوه‌ای، گرد و براق بانگاه‌هایی سرزنده و معنی‌دار، گوش‌ها: نرم، به طرف عقب سر آویزان، دم: قاعده قطور، به طرف نوک نازک و کمی خمیده، موها: کوتاه، زبر، کیپ و براق باید باشد. رنگ اصلی عموماً سفید بوده، روی تنه کله‌های سیاه و یا قرمز تیره وجود دارند و این لکه‌ها باید یکنواخت در کل بدن پخش باشند که این ویژگی ارزش سگ را بالا می‌برد. توله‌ها حین تولد سفید خالص هستند.

رفتارشناسی: ساکت، صادق، مستقل اما خشنود از منزل، بسیار بادقت و پرتوجه، بعضاً به انسان احتیاج پیدا می‌کند که لزوماً باید مورد دقت باشد در غیر این صورت وارد حالت پرخاش و دیوانگی می‌گردد. از بازی با کودکان خوشش می‌آید. حافظه‌ای عالی دارد. رفتار ناخوشایند دیگران را بعد از سالیان سال به خاطر می‌آورد.

کارایی: در قرون وسطی به عنوان سگ شکاری و در قرن نوزدهم در کشیدن ارابه‌های کوچک از آن استفاده می‌شد که شهرتش به سرعت در دنیا پیچید. صاحبش روی اسب باشد، پیاده باشد یا داخل ماشین، بسیار دوست دارد که او را تعقیب کند. بعدها به عنوان سگ همدم نظرها را به خود جلب کرد. البته به عنوان سگ نگهبان نیز می‌تواند به کار برده شود. تمیز و ظریف بوده، از گل و لای ناخشنود بوده ولی از آب و صابون خوشش می‌ید.

گروه نژادی: Gun Dog, Companion Dog

کشور منسوب: یوگسلاوی
+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم بهمن 1391ساعت 11:5  توسط وحید قنبری  | 

سنت برنارد | Saint Bernard


سگي است بزرگ جثه و آرام كه در قرن 18 در نزد عموم معروفيت يافت و علت شهرت اين سگ نزد مردم نجات كوهنوردان گرفتار در ارتفاعات آلپ مي باشد.
پوشش: متراكم، كوتاه، نرم و خواب آن نزديك به سطح بدن است.
رنگ: پرتقالي، قرمز، سفيد با
نقاطي بر روي بدن كه در رنگهاي شامل، سفيد روي سر، پوزه و سينه و دستها و پاها و در انتهاي دم و سايه هاي سياه بروي دست و گوشها
خصوصيات: بزرگ چثه، سري پهن، بهمراه غبغبي بزرگ، گوشها و چشمهاي با اندازه متوسط، كتفهاي عضلاني
اندازه: نر: قد:
inc 5/27 وزن: 200-110 پوند
ماده: قد:
inc 5/23
نگهداري: در سال اول زندگي نبايد بيش از اندازه وادار به تحرك بيش از حد شوند قدم زدنهاي منظم به مراتب از پياده روهاي طولاني براي آنها مفيدتر است. اين سگ نيازمند فضاي بسيار زيادي است
این سگ یکی ازقدیمی ترین سگهایی است که مورد استفاده انسان قرارگرفته بطوریکه ذکرشده درجنگهای صلیبی شرکت داشته است! دراین نژاد نرها حداقل 75 وماده ها 65 سانتیمتر بلندی دارند. ازمشخصات ظاهری سنت برنارد می توان به جمجمه بزرگ وبرآمده آویزان بودن لب فوقانی وموهای بلند وی اشاره کرد. معروفیت جهانی این نژاد بدلیل آن است که درسال 1800 جان 40 انسان را ازمرگ حتمی نجات داده وبهمین خاطریک سگ مقدس محسوب می شود. مجسمه وی درموزه تاریخ طبیعی شهربرن(Burn) درسوئیس نگهداری می شود. این سگ شامه تیزی دارد وبا اینکه بسیاربزرگ وقوی است به ندرت دردعوا ودرگیری شرکت می کند. سنت برنارد دوستدارکودکان است ولی رابطه چندان خوبی با سگهای کوچک جثه ندارد. اگروضعیت مالی خوبی ندارید این نژاد را انتخاب نکنید چون روزانه حداقل دوکیلوگرم گوشت برای تغذیه وی باید تهیه کنید! این حیوان سگی کوهستانی بوده وقدرت خارق العاده ای درپیش بینی بهمن وریزش برف درکوهستان دارد. موهای وی نیازبه مراقبت وبهداشت خاصی دارد وبرای نگهداری آن باید فضای زیادی دراختیارداشته باشید.
سِنت بِرنارد
توضیحات
سِنت بِرنارد سگی بزرگ جثه ، قدرتمند ، عضلانی به همراه سری بزرگ و قدرتمند می باشد. هر چقدر ارتفاع حیوان بیشتر باشد ارزشمندتر است. پوشش خارجی در دو نوع زبر و سخت ، صاف و نرم وجود دارد که هر دو نوع آن به رنگ سفید به همراه لکه های ای ، قرمز و سیاه می باشد. معمولاً صورت و گوشها به رنگ سیاه می باشد. موهای زبر و زمخت از طول بیشتری برخوردار است. دارای پاهای بزرگ و پر مو می باشد که امکان راه رفتن را بر روی برف و یخ برای او فراهم می آورد. حس بویایی قوی دارد و به نظر می آید که از حس ششم نسبت به وقوع حوادثی مانند بهمن و طوفان برخوردار می باشد.
خلق وخو
بسیار آرام و دوستانه می باشد. رفتار کودکان را به خوبی تحمل می کند و با آنها کنار می آید. سِنت بِرنارد به آرامی راه می رود. بسیار باوفا است و علاقه دارد تا صاحبش را خشنود سازد بدلیل داشتن جثه غولپیکر باید او را از سنین پایین اجتماعی کرد. آموزشها را به خوبی فرا می گیرد و بهتر است تا زمانی که هنوز جثه آن قابل کنترل می باشد مطیع بودن را به او آموخت. معمولاً بعد از خوردن آب و غذا ریزش آب از دهان طبیعی می باشد. سِنت بِرنارد همچنین دیدبان خوبی است.
وزن ، ارتفاع
وزن در نرها: (50-91) ک.گ ، در ماده ها: (50-91) ک.گ
ارتفاع در نرها: (61-70) س.م ، در ماده ها: (61-70) س.م
مشکلات سلامتی
غالباً سگ سلامتی است اما بیماریهای قلبی ، مشکلات پوستی ، مشکل ، برگشتگی پلک پایین به درون چشم و معده درد قابل ذکر می باشد. از آنجا که سِنت بِرنارد مشکل ورم معده دارد بهتر است در ازای یک وعده غذای بزرگ از دو یا سه وعده غذای کوچک بهره گرفت.
شرایط نگهداری
برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد به شرطی که در طول روز فعالیت بدنی کافی داشته باشد . اصولاً در داخل خانه آرام است و یک حیاط کوچک مکان مناسبی را برایش فراهم می کند. می تواند در خارج از خانه نگهداری شود اما توجه داشته باشید که سِنت بِرنارد نسبت به اب و هوای گرم ، اتاق و ماشین گرم حساسیت دارد.
فعالیت بدنی
پیاده روی های طولانی پیشنهاد می شود. نباید توله ها را قبل از آنکه استخوان بندیشان بطور کامل شکل بگیرد به ورزش و فعالیت بدنی زیاد ، وادار نمود. پیاده روز های کوتاه و بازی های منظم تا سن دو سالگی کافی می باشد.
طول عمر
حدود 8-10 سال.
آراستن
هر دو نوع پوشش سِنت بِرنارد برای آراستن آسان می باشد. برس کشیدن و شانه زدن منظم و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می شود. بهتر است به جای شامپو از صابون ملایم استفاه شود. چشمها باید مرتباً تمیز شود تا از عفونت آن جلوگیری شود. این نژاد دوبار در سال ریزش موی فصلی دارد.
تاریخچه
سِنت بِرنارد یک نژاد باستانی می باشد. اجداد او را احتمالاً Mastiff و Tibetan Mastiff تشکیل می دهند که 1000 سال پیش توسط رومی ها به آلپ برده شدند. نقش سِنت بِرنارد بعنوان ناجی کوهستان از اواسط قرن 17 آغاز گردید و تا به امروز بیش از 2000 نفر توسط این سگ از مرگ حتمی نجات یافته اند. عملیات نجات سِنت بِرنارد این گونه است که ابتدا برف ها را کنار زده و مصدوم را پیدا می کند سپس صورت او را می لیسد و در کنارش می خوابد تا گرم شود و در این مدت سگ دیگر جهت آوردن تیم نجات می رود. حس بویایی فوق العاده دارد و می تواند فرد مصدوم را تا مترها زیر برف ردیابی کند.
گروه
سگهای کاری.

-------------------------------------

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم بهمن 1391ساعت 11:3  توسط وحید قنبری  | 

Rottweiler5.jpg


نژاد روت وایلر


این سگ در ایام قدیم مورد توجه صاحبان گله قرارگرفته و حتی به سگ پلیس گله نیزمعروف بود . زیرا آنها علاوه بر اینکه روزها باید مواظب گله بودند شبها نیز پاسبانی از گله را در مقابل راهزنان بر عهده می گرفتند . ولی از سال 1900 بدلیل صفات ممتازش مورد توجه پلیس قرارگرفت و بعنوان سگ نگهبان اهمیت پیدا کرد . ازتفاع سگهای نر 60 تا 68 سانتیمتر و ماده ها 55 تا 65 سانتیمتراست . این نژاد دارای گردنی قوی با سری پهن و گوشهای کوچک سیاه رنگ است و با وجود سنگین بودن بسیار چابک و سریع است . روت ویلر ذاتا ً حیوان خشنی نیست ولی با این همه در مقابل دشمن بسیار خطرناک است . این حیوان حافظه ای بسیارقوی دارد و تعلیماتی که آموخته هیچ موقع فراموش نمی کند علاوه براین وی بسیارمطیع و وقت شناس بوده و تربیتش آسان می باشد .


Rottweiler13.jpgتاریخچه 

این طور به نظر می رسد که روت وایلر نشات گرفته از نژاد ماستیف ایتالیایی می باشد . در قرون وسطی از آن بعنوان سگ گله استفاده می شده است . موطن این نژاد شهری در آلمان به نام  Rotweil می باشد . این نژاد در دهه 1800 به ثبت رسید . رُتوایلِر را بعنوان سگ گله ، نگهبان ، دیدبان ، پلیس و مسابقه می شناسند .

گروه :
سگهای کاری .


Rottweiler1.jpg


Rottweiler10.jpg


Rottweiler2.jpg


Rottweiler3.jpg


Rottweiler4.jpg


Rottweiler6.jpg


Rottweiler7.jpg


Rottweiler8.jpg


Rottweiler9.jpg

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم بهمن 1391ساعت 10:54  توسط وحید قنبری  | 

روتوایلرها در گروه سگهای خطرناک هستند و اگر در دوران تولگی درست تربیت نشوند سگهای خطر ناکی میشوند.در خانواده ای که روتوایلر دارند اگر کودکی متولد شود یا غریبه ای یا حیوانی جدید اضافه شود باید از طرف صاحبش به روتوایلر معرفی شود در غیر اینصورت چون روتوایلر سگ محافظ بسیار خوبی هست آن غریبه تازه وارد را به عنوان خطر و تهدید تلقی کرده و عواقب خطرناکی را به وجود میاورد .
در اصل نیرومند بودن و محافظ بودن روتوایلرها علاوه بر مزیت برایشان دردسر ساز هم هست چون آنها از این توانایی هایشان در نظر خودشان درجهت مثبت استفاده میکنند در حالی که میتواند برای طرف مقابلشان خطرناک باشد.برای حل این مشکل باید از همان اول درست تربیت شوند به نظر ما خرید از یک مربی خوب یا توله ای که 45 روزه است بهترین ومهمترین راه است که به ما کمک میکند تا در آینده مشکلی پیش نیاید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم بهمن 1391ساعت 14:22  توسط وحید قنبری  | توضيحات بيشتر :

استاندارد روتوایلر :

کشور منشاء : آلمان

شماره استاندارد FCI : صد و چهل و هفت ، ۱۴۷

طبقه بندی FCI : گروه دوم ، بخش دوم ، سگهای ماستیف و مولوسوئید شکل.

روتوایلر یکی از بهترین نژادهای سگهای نگهبان در دنیاست که تا کنون در کشور ما کمتر مورد توجه واقع شده است. جمعیت سگهای این نژاد در طول سالهای دهه هشتاد بیشتر شده و روز به روز بر تعداد افراد علاقه مند به نگهداری آن افزوده می شود زیرا باور مردم بر آن است که این سگها به خودی خود با افزایش سن و رسیدن به بلوغ جنسی به سگی نگهبان و مهاجم تبدیل می شوند و در برابر بیگانه ها واکنش نشان می دهند.

ظاهر عمومی :

روتوایلر سگی با جثه متوسط تا بزرگ می باشد. این سگ قدرتمند ، نه سنگین و نه سبک بوده و پاهایش بلند و باریک نمی باشد. روت وایلر با مشخصات ظاهری متناسب است و همین مساله سگهای این نژاد را حیوانی با قدرت زیاد ، چالاک و با تحمل نشان می دهد.

نسبتهای مهم :

طول بدن این سگ از نقطه جلوی استخوان جناغ تا برآمدگی نشیمنگاهی نباید از بلندی حیوان در جدو گاه و حداکثر ۱۵% بیش از آن تجاوز کند.

خصوصیات رفتاری و اخلاقی :

مهربان ، آرام و دوستدار کودکان (۱) ، بسیار فداکار ، فرمانبردار و مطیع و مشتاق کار ، ظاهری طبیعی و ساده ، رفتار جسورانه ، استوار و بی ترس است. عکس العمل این سگها به محیط اطراف با زیرکی و چابکی است.

(۱) در استاندارد FCI رفتار آرام و دوستدار کودکان به عنوان خلق و خوی نژادی این سگها و بخشی از استاندارد آن مطرح می باشد ولی در مواردی می خوانیم که این سگها برای کودکان مناسب نیستند اما چنانچه حیوان از زمان تولگی در محیط خانه و با خانواده بزرگ شود سگی قابل اطمینان برای خانواده و بچه ها خواهد بود ولی سگهای بزرگ اینگونه نیستند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم بهمن 1391ساعت 14:7  توسط وحید قنبری  | 

سگ سرابی سگی با ظاهری جدی بزرگ جثه قدرتمند عضلانی همراه با سری بزرگ و کمی خرطوم و پوست در زیر گردن و پوزه و ارواره های قدرتمند ودارای دندانهای بزرگ و خیلی محکم میباشد. دندانهای دو فک به صورت منظم بر روی هم قرار میگیرند. و برای اینکه برای جنگ از این سگها استفاده میشود معمولا گوشهای انرا میبرند. هر چه ارتفاع و وزن این حیوان بیشتر باشد ارزنده تر است. دو نوع پوشش خارجی داردو پرمو و نرم و دیگری کم مو و زبر. معمولا به رنگ زرد همراه با پوزه و گوشهای سیاه مشاهده میشود. در بعضی از موارد رنگهای سیاه و طوسی و سفید و سفید همراه با لکه های زرد رنگ می بینیم. نکته قابل توجه که در رنگهای انها دیده میشود این است که حتی در رنگ مشکی یا سفید باید حاله ای از رنگه زرد در سگ وجود داشته باشد. و در بعضی از رنگهای نادر دیگر سگ به رنگ زرد یا طوسی هستند ولی سر و پوزه و گوشهای سگ به رنگه سفید است. دارای پاهای بزرگ قوی و محکم میباشد. در سگهای پرمو پاهای انها دارای موی زیادی است و راه رفتن روی برف و یخ را برای انها اسان میسازد و در سگهای کم مو انها دارای پنجه های بزرگ و محکمی هستند که اینکار را برایشان راحت خواهد کرد. سگ سرابی با گامهای بزرگ و رها و شل مانند گربه سانان می خرامد. بسیار سگهای مقاومی هستند و به گرما گرسنگی سرما و کمبود ورزش مقاومند و به سرعت خود را به شرایط وقف می دهند. دارای حس بویایی قوی بوده و همچنین نسبت به حوادث و اتفاقات، حس ششم خوبی دارند. این سگها برخلاف جثه و هیکل بزرگ، دارای چالاکی و استقامت زیادی هستند و از هیچ خطر و دشمنی نمی هراسند و تا پای مرگ مبارزه میکنند ، آنها دارای پوست بزرگ و بسیار ضخیم نسبت به نژادهای دیگر بوده از اینرو دندان حیوان مهاجم به راحتی به آن فرو نمی رود ، به خاطر این خصوصیات متاسفانه در گذشته و هم اکنون از این سگها برای جنگ و نبرد سگها استفاده زیادی شده و می شود.
این سگها قادرند تمام نژادهای سگهای ایرانی و خارجی را به راحتی شکست دهند.
در زمانهای گذشته از این سگ به خاطر مبارزه خوبش با خرسها و حیوانات وحشی و نترس بودن برای نگهبانی از گله ها و خانه های خود استفاده میکردند. این سگ با ظاهر وحشتناک و خشمناک دارای خلق و خویی ارام و بدون کینه ای میباشد و بی جهت پارس نمیکند.
رفتار این سگها با کودکان مهربانانه ، ملایم و با حوصله است ، دوست و همبازی خوبی برای کودکان می باشند و هرگز با انها بدرفتاری نخواهند کرد حتی اگه مورد آزار قرار بگیرن ، از انها تا پای مرگ حمایت و دفاع میکنند. علاقه بسیاری دارند تا صاحب خود را خوشحال کنند و با هوش سرشار ذاتی که دارند اینکار را به نحو احسن انجام می دهند.
این نژاد به خاطر مطیع بودن و داشتن هوش سرشار به راحتی مستعد آموزش بوده و فرامین را به سرعت یاد میگیرند، همچنین احتیاج به تکرار مکرر ندارند. در سنین پایین برای از بین بردن خوی جنگجویانه با سگهای دیگر باید انها را اجتماعی کرد ولی در همه حال حرف صاحب خود را گوش میکنند.
این سگها همچنین دیدبان و نگهبانانی خوب بوده و از محل تحت حفظتشان به خوبی نگهبانی میدهند.
وزن این سگها در نرها بیشتر از 70 کیلوگرم تا100 کیلوگرم. در برخی موارد تا 120 کیلو گرم نیز مشاهده شده و ارتفاع انها حداقل 78 سانتیمتر تا 96 و حتی بالاتر میباشد و از این رو جز بزرگترین و سنگینترین سگهای جهان دسته بندی میشوند. در ماده ها کمی کمتر میباشد.

شرایط نگهداری: این سگها برای نگهداری در اپارتمان نیز مناسبند به شرطی که در طول روز فعالیت بدنی داشته باشند. اصولا در خانه آرام ، مهربان و مطیع بوده و داشتن یک حیاط کوچک برای بازی آنها کافیست. از همدمی با صاحب خود اوج لذت را میبرد و بهتر است برای پیاده روی روزانه این سگ با وفا را به دنبال خود ببرید.
این سگها تا 2سالگی رشد کرده و نباید فعالیتهای خیلی سنگین مانند جنگ و جفتگیری برای انها برنامه ریزی کنید. طول عمر انها اگر نجنگانید بین 12 تا 15 سال و اگر انهارا بجنگانید بین 7 تا 10 سال میباشد. برای اراستن این سگها هر گونه اراستن برای انها مناسب میباشد. برس کشیدن و شانه زدن منظم و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد میشود. این سگها دارای قدمت خیلی زیادی در ایران هستند و به نام ماستیف ایرانی نیز شناخته میشوند. و میشه سر منشا اصلی نژادهای کانگال و قفقازی را این سگ را دانست. جز سگهای گله و کاری دسته بندی میشوند.


سراب یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی می باشد که در باختر این استان و در غرب استان آذربايجان شرقی واقع است ُ که این شهرستان در مسير اصلی بستان آباد _اردبيل قرار دارد
و از اين طريق در 73 كيلومتری شهر بستان آباد و 134 كيلومتری شهر تبريز ودر 85 كيلومتری شهر اردبيل قرار گرفته است
این شهرستان از شمال با مشگين شهر در استان اردبيل، از جنوب با ميانه و هشترود، از شرق با استان اردبيل و از غرب با بستان آباد همجوار است.

موقعیت جغرافیایی

سراب از لحاظ موقعیت جغرافیایی در 47 درجه و 34 دقيقه طول و 37 درجه و 57 دقيقه عرض جغرافيايی و در ارتفاع 1680 متری از سطح دريا قرار گرفته است.
و رود آجی چای از 4 كيلومتری جنوب و رود پيسلر چای از يك كيلومتری مشرق، و هند رود چای از ميان شهر عبور می كند
که با توجه به این موقعیتهای جغرافیایی و این میزان ارتفاع از سطح دریا و بواسطه قرارگرفتن ما بين دو رشته كوه بزقوش در جنوب و ارتفاعات سبلان درشمال می توان دریافت که شهرستان سراب دارای آب و هوای سرد وكوهستاني است
كه در تابستان معتدل ودرزمستان ها داراي آب و هواي سرد و خشک مي باشد و يكي ازنقاط سردسير كشور به شمارمي رود.
تعداد روزهاي يخبندان در سراب بطور متوسط150 تا 148روزدرسال مي باشد.مقداربارندگي سالانه از300ميلي متردرنقاط پست تا 600 ميلي متر درارتفاعات متغيرمي باشد
که از این رو به علت قرار گرفتن درجلگه هموار و دارا بودن خاک های غنی و رسوبی و آب كافی يكی از مراكز عمده پرورش دام در آذربايجان محسوب می شود ، از این رو پرورش دام و کشاورزی یکی از شغل های اصلی این مردم به شمار می آید .
و با توجه به این که تاریخچه ی سراب به سال های بسیار دور بر می گردد و با در نظر گرفتن این موضوع که کشاورزی و دام داری یکی از شغل های اصلی آنان در آن زمان بود مردم برای کسب درآمد بیشتر و گذراندن زندگی خود میبایستی که به زمینها رسیدگی می کردند و از دا م ها ی خود محافظت میکردند .
از این رو مردم برای محافظت از زمینها و دامهای خود از سگهای بومی آن منطقه استفاده می کردند که با مرور زمان و افزایش تعداد دامها و مساحت زمینهای کشاورزی شروع به
پرورش بیشتر سگهای بومی آن منطقه کردند ، که با توجه به این که شرایط آب و هوایی و محیطی شهرستان سراب برای پرورش سگها بسیار عالی بود ، با گذشت زمانهای زیاد تعداد سگهای بومی آن منطقه افزایش چشم گیری داشت به طوری که سگهای آن منطقه را با مشخصات ظاهری و خصوصیات باتنی خودش به عنوان سگهای سرابی می شناختند .
امروزه نیز این سگها را با نام سگهای سرابی می شناسند که یکی از بزرگترین و بهترین نژادهای سگ در ایران می باشد این سگها دارای جسته ای بزرگ ، بدنی تقریبا پر مو و کله ای درشت است که در نوع خود بی نظیر است .


از مشخصات ظاهری دیگر آنها می توان نوع رنگ و حالات بدن آنها را نام برد که رنگ اکثر آنها زرد و شیری رنگ می باشند
که البته رنگهای دیگری هم از این نزاد هست ( خاکستری ، مشکی یا ترکیبی از این دو ) ولی رنگ اکثر آنها زرد و تقریبا طلایی تیره رنگ است .
از این نژاد برای امور مختلفی مثل نگهبانی از باغ ها و..... و محافظت از خود (محافظت انسان در برابر حمله حیوانات وحشی ...)
استفاده می شود زیرا سگهای سرابی قدرت خارق العاده در دفاع از خود دارند و از هوش بسیار بالایی برخوردار هستند .

پوست این سگها نسبت به نژادهای دیگر بسیار زخیم است به طوری که دندان حیوان مهاجم به سختی در آن فرو می رود و دارای فک های بسیار قوی و دندان های بسیار محکم هستن


+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم بهمن 1391ساعت 14:5  توسط وحید قنبری  | 

برخلاف اون چیزی که در ایران فکر میکنند که دوبرمن خطرناکترین سگ هستش، به جرات میشه گفت که رات وایلر (Rottweiler) خطرناکترین نژاد سگ میباشد.

بطوریکه در کشورهای اروپایی بیرون بردن آن بدون پوزه بند غیر قانونی میباشد.


+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم بهمن 1391ساعت 14:3  توسط وحید قنبری  | 

توله روتوایلرتوله روتوایلرتوله روتوایلرتوله روتوایلر


توله روتوایلر
__________________
+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم بهمن 1391ساعت 14:0  توسط وحید قنبری  | 

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم بهمن 1391ساعت 13:6  توسط وحید قنبری  | 

ژرمن شیپرد!!

ژرمن شپرد یکی از نژادهای سگ است.توضیحات
ژرمن شپرد در تمام ایام به دلیل رفتار و ساختار بدنی ممتازش در بین سایر نژادها مورد انتخاب قرار گرفته است و حتی ویژگی های دفاعی و تربیت های اختصاصی آن نیز به معرض قضاوت گذارده می‌شود . مهمترین ویژگی در این نژاد رفتارهای اشرافی ، شهامت و توانایی آموختن رفتارها و فعالیتهای اختصاصی است . اولین ویژگی یک ژرمن شپرد خوب قدرت ، چالاکی ، عضلات مناسب و هوشیاری است .

مشخصات

خلق وخو

اغلب بعنوان سگ کار از آن استفده می‌شود . ژرمن شپرد سگی باهوش ، نترس ، مشتاق ، شجاع ، شاداب و بیقرار برای آموختن است . به شجاعت و وفاداری شهرت دارد . سگی است جدی و به نظرمی رسد مقداری از هوش خود را از انسان به ارث برده است ! استعداد بسیار خوبی در آموختن دارد . آنها خیلی دوست دارند که همیشه نزدیک اعضای خانواده باشند و بلعکس از غریبه‌ها دوری می جویند . ژرمن شپرد سگ اجتماع دوستی است و نباید او را برای مدت طولانی تنها گذاشت . تنها زمانی پارس می‌کند که لازم باشد . شمه قوی در محافظت و نگهبانی دارد و بهتر است که از سنین پایین به آن آموزشهای اختصاصی داده شود . با حیوانات دیگر کنار می‌آید و با کودکان بسیار مهربان است . به راحتی می‌توان آنه را برای اهداف گوناگون اعم از سگ گله ، سگ نگهبان ، سگ پلیس ، راهنمای نابینایان ، ناجی و سگ ارتش تعلیم داد .

وزن ، ارتفاع

وزن در نرها : (۳۰-۴۰) ک.گ ، در ماده‌ها : (۳۰-۴۰) ک.گ ارتفاع در نرها : (۶۰-۶۵) س.م ، در ماده‌ها : (۵۵-۶۰) س.م

رنگ

رنگ در سگهای ژرمن شپرد متفاوت است و تقریباً اکثر رنگها قابل قبول هستند . با این وجود رنگهای خیلی کم رنگ و یا سفید یک دست قابل قبول نمی‌باشد .

مشکلات سلامتی

مشکلات کپل ( باسن ) و آرنج در آنها شایع است بنابراین قبل خرید توله سگ از سلامت والدین نسبت به این بیماری اطمینان حاصل نمایید . بیماریهای خونی ، مشکلات هضم غذا ، صرع ، اگزما و کوتاه ماندن اندام قابل ذکر می‌باشد .

شرایط نگهداری

برای زندگی در آپارتمان مناسب است به شرطی که به آن اجازه فعالیت بدنی روزانه داده شود . در داخل خانه آرام است اما یک حیاط بزرگ برای زندگیش مناسب خواهد بود.


فعالیت بدنی

فعالیت و جست و خیز رادوست دارد . گاهی اوقات به تعلیم و آموزش علاقه نشان می‌دهد و از کشتی گرفتن و مبارزه لذت می‌برد .

طول عمر

حدود ۱۳ سال .

آراستن

ریزش مو در این نژاد خصوصاً در فصل ریزش مو زیاد می‌باشد . شانه کردن روزانه مناسب است . نباید آنها را زیاد استحمام کرد . شستشوی دو بار در سال کافی است تا از خشک شدن و از بین رفتن روغن طبیعی پوست جلوگیری شود .

تاریخچه

در بین سگهای قدیمی گله و مزارع و همچنین از جمله ملازمان و همراهان انسان طی قرون گذشته این نژاد توسعه بسیار زیادی یافته است . ژرمن شپرد توانست از سال ۱۹۱۴ از آلمان به بسیاری از نقاط جهان انتقال یابد.

 ژرمن شپرد یکی از نژادهای اصیل آلمانی است که برای اولین بار در سال ۱۸۹۹ ثبت گردید. سگی باهوش، شجاع و مناسب برای کارهای مختلف از جمله گله داری، نگهبانی، همراه خانواده، و جستجو و نجات است. قد تا شانه در نرها تا ۶۶ سانتی متر و در ماده‌ها تا ۶۱ سانتی متر است. طول عمر از ۱۰ تا ۱۲ سال است.در بین سگهای قدیمی گله و مزارع و همچنین از جمله ملازمان و همراهان انسان طی قرن های گذشته سگهای ژرمن شپرد توسعه بسیار زیادی یافته اند. این نژاد توانست که از سال ۱۹۱۴از آلمان به بسیاری از نقاط جهان انتقال یابد و با ایجاد کلوپهای مختلف در سراسر جهان در نگهداری از آن اهتمام زیادی ورزیده گردد.

ژرمن شپرد در تمام ایام بدلیل رفتار و ساختار بدنی ممتازش در بین سایر نژادها مورد انتخاب قرار گرفته است و حتی ویژگیهای دفاعی و تربیت های اختصاصی آن نیز به معرض قضاوت گذارده می شود.

اولین وشاید مهمترین ویژگی در این سگ رفتارهای اشرافی،شهامت وتوانایی آموختن رفتارها و فعالیت های اختصاصی است . رفتارهای این سگ حاکی از ثبات،وقار،عدم تحریک پذیری و کنترل مناسب بر اعصاب است .به دلیل فعالیت گله بانی از تفنگ وتهاجم ترسی نداردو با وقار لازم مسئولیت نگهبانی اعم از نگهبانی از حیوان یا انسان را به خوبی انجام می دهد .عملکرد آن به عنوان یک سگ پلیس و بهره گیری از شامه قوی تربیت آن را در این راستا میسر ساخته است .در هدایت وراهنمایی افراد نابینا این سگ هوشیاری و قدرت تمیز خود را به همراه کیفیت مشاهدات و صبر وبردباری به معرض قضاوت می گذارد.

همین اعمال وکردار است که سگهای ژرمن شپرد را در سراسر جهان مطرح کرده و از آن به عنوان یک سگ خانگی ،سگ محافظ،و حتی یک دوست ،مراقبت ونگهداری به عمل می آید.ژرمن شپرد یک جنگجوی پر سر وصدا نیست بلکه سگ بی باکی است که در صورت نیاز به یک سگ مهاجم هشدار دهنده و تنبیه کننده مبدل می شود.ارتباط این سگ با انسان سطحی نبوده بلکه دوستی آن به نحوی است که با ایجاد آن تا پایان عمرباقی خواهد ماند.

از جنبه بدنی سگهای ژرمن شپرد به حدی از توانایی رسیده اند که قادر به انجام هر کاری هستند . این سگ عمومأ دارای جثه متوسطی است و وزن آن در حدی است که به خوبی می تواند عملکرد گله بانی یا سگ پلیس را انجام دهد.

اساسأ ساختار بدنی در این سگ به نحوی اصلاح شده است که قدرت خاصیت ارتجاعی و طول گامها را افزایش دهد . بهترین ژرمن شپرد سگی است که بتواند حداکثر مسافات را با حداقل انرژی بدود . تعادل و هماهنگی گامها به گونه ای است که به نظر می رسد سگ بدون هیچ تلاش مشهودی به سمت جلو سر می خورد. در بررسی حالات این سگ گویی نیرومندی و نجابت ،قدرت و چالاکی به صورت توام وجود دارد.

ظاهر کلی:اولین ویژگی در مورد یک ژرمن شپرد خوب قدرت ، چالکی ،عضلات مناسب وهوشیاری است .دستها وپاها در تعادل و هماهنگی با یکدیگرند. طول بدن بیشتر از بلندی آن است . بدن عمیق بوده و زوایای آن بیشتر به منحنی شباهت دارد و ویژگیهای ثانویه جنسی در این نژاد بسیار چشمگیر و بارز هستند.

رنگ:رنگ در سگهای ژرمن شپرد متفاوت است و تقریبأ اکثر رنگها قابل قبول هستند . با این وجود رنگهای خیلی کم رنگ و پریده و یا سفیذ یکدست قابل قبول نمی باشد.

اندازه:مناسب ترین ارتفاع در مورد سگهای نر در بالاترین قسمت شانه ۶۵-۶۰ سانتی متر و در سگهای ماده ۶۰-۵۵ سانتی متر است .طول بدن ژرمن شپرد بیش از ارتفاع آن است و این نسبت در بهترین حالت ۵/۸ به ۱۰ استژرمن شپرد | ژرمن شفرد | گرگی | شیانلو | German Shepherd

در بین سگهای قدیمی گله و مزارع و همچنین از جمله ملازمان و همراهان انسان طی قرن های گذشته سگهای ژرمن شپرد توسعه بسیار زیادی یافته اند. این نژاد توانست که از سال ۱۹۱۴از آلمان به بسیاری از نقاط جهان انتقال یابد و با ایجاد کلوپهای مختلف در سراسر جهان در نگهداری از آن اهتمام زیادی ورزیده گردد.
ژرمن شپرد در تمام ایام بدلیل رفتار و ساختار بدنی ممتازش در بین سایر نژادها مورد انتخاب قرار گرفته است و حتی ویژگیهای دفاعی و تربیت های اختصاصی آن نیز به معرض قضاوت گذارده می شود.
اولین وشاید مهمترین ویژگی در این سگ رفتارهای اشرافی،شهامت وتوانایی آموختن رفتارها و فعالیت های اختصاصی است . رفتارهای این سگ حاکی از ثبات،وقار،عدم تحریک پذیری و کنترل مناسب بر اعصاب است .به دلیل فعالیت گله بانی از تفنگ وتهاجم ترسی نداردو با وقار لازم مسئولیت نگهبانی اعم از نگهبانی از حیوان یا انسان را به خوبی انجام می دهد .عملکرد آن به عنوان یک سگ پلیس و بهره گیری از شامه قوی تربیت آن را در این راستا میسر ساخته است .در هدایت وراهنمایی افراد نابینا این سگ هوشیاری و قدرت تمیز خود را به همراه کیفیت مشاهدات و صبر وبردباری به معرض قضاوت می گذارد.
همین اعمال وکردار است که سگهای ژرمن شپرد را در سراسر جهان مطرح کرده و از آن به عنوان یک سگ خانگی ،سگ محافظ،و حتی یک دوست ،مراقبت ونگهداری به عمل می آید.ژرمن شپرد یک جنگجوی پر سر وصدا نیست بلکه سگ بی باکی است که در صورت نیاز به یک سگ مهاجم هشدار دهنده و تنبیه کننده مبدل می شود.ارتباط این سگ با انسان سطحی نبوده بلکه دوستی آن به نحوی است که با ایجاد آن تا پایان عمرباقی خواهد ماند.
از جنبه بدنی سگهای ژرمن شپرد به حدی از توانایی رسیده اند که قادر به انجام هر کاری هستند . این سگ عمومأ دارای جثه متوسطی است و وزن آن در حدی است که به خوبی می تواند عملکرد گله بانی یا سگ پلیس را انجام دهد.
اساسأ ساختار بدنی در این سگ به نحوی اصلاح شده است که قدرت خاصیت ارتجاعی و طول گامها را افزایش دهد . بهترین ژرمن شپرد سگی است که بتواند حداکثر مسافات را با حداقل انرژی بدود . تعادل و هماهنگی گامها به گونه ای است که به نظر می رسد سگ بدون هیچ تلاش مشهودی به سمت جلو سر می خورد. در بررسی حالات این سگ گویی نیرومندی و نجابت ،قدرت و چالاکی به صورت توام وجود دارد.
ظاهر کلی:اولین ویژگی در مورد یک ژرمن شپرد خوب قدرت ، چالکی ،عضلات مناسب وهوشیاری است .دستها وپاها در تعادل و هماهنگی با یکدیگرند. طول بدن بیشتر از بلندی آن است . بدن عمیق بوده و زوایای آن بیشتر به منحنی شباهت دارد و ویژگیهای ثانویه جنسی در این نژاد بسیار چشمگیر و بارز هستند.
رنگ:رنگ در سگهای ژرمن شپرد متفاوت است و تقریبأ اکثر رنگها قابل قبول هستند . با این وجود رنگهای خیلی کم رنگ و پریده و یا سفیذ یکدست قابل قبول نمی باشد.
اندازه:مناسب ترین ارتفاع در مورد سگهای نر در بالاترین قسمت شانه ۶۵-۶۰ سانتی متر و در سگهای ماده ۶۰-۵۵ سانتی متر است .طول بدن ژرمن شپرد بیش از ارتفاع آن است و این نسبت در بهترین حالت ۵/۸ به ۱۰ است.
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم بهمن 1391ساعت 20:13  توسط وحید قنبری  | 

باکسر!!!!

گروه نژادی

باکسر در گروه دوم نژادی قرار دارد

ثبت بین المللی

FCI, AKC, UKC, TKC, CKC

منشا

کشور منسوب:آلمان این نژاد در سال ۱۸۵۰ در مونیخ آلمان از جفت گتیریبولداگBulldog و بولن بیسر مستیفBullen beisser mastiff: حاصل شد. از اولین نژاد آن در شکار خرس و از نسل دوم در جنگ با بوفالو استفاده شده.خصلت وحشی این نژاد جدید ارتباط مستقیمی با اجدادش داشته‌است، البته پرورش دهندگان به طور چشمگیری از خلق و خوی درنده این نژاد کاسته‌اند و در سال ۱۸۹۶ این نژاد به کمال رسید و اولین باشگاه باکسر تاسیس شد.

ظاهرشناسی

در این نژاد بین سر و بدن تناسب ویژه‌ای برقرار است، همچنین سر باید غیر گوشتی و بدون چین و چروک باشد فک بالا به مراتب بیشتر از فک پایین به طرف جلو کشیده باشد. حین بسته بودن دهان نباید زبان و یا دندانها مشهود باشند. بینی در این نژاد بزرگ و سیاه، حفره‌های بینی باز است. گوشها آویخته‌است و برای زیبای و افراشته ماندن گوش معمولا جراحی می‌شود. چشمها سیاه و یا قهوه‌ای تیره‌است و صورت گرد، عضلانی و البته بدونه چین خوردگی است. دم بلند و باریک است که بسیار کوتاه جراحی می‌شود و افراشته‌است. پا‌های جلو قائمو موازی است

 قد ،وزن

نرها ۶۳ _۵۷ سانتیمتر، ماده‌ها ۵۹ _۵۳ سانتیمتر می‌باشد.

سگهای نر که قد آنها حدود۶۰ سانتیمتر است وزنشان بیشتر از ۳۰ کیلوگرم می‌باشد و در سگهای ماده که قد آنها تقریبا ۵۶ سانتیمتر است وزنشان در حدود ۲۵ کیلوگرم می‌باشد.

رنگ اصلی در این نژاد رنگ حنایی و یا والر حنایی با خطوط سیاه است. رنگی حنایی در این نژاد بسیار متنوع است و از حنایی روشن تا قهوه‌ای مایل به قرمز دیده می‌شود و فاصله خطوط و وضوح رنگ سیاه نیز متغیر می‌باشد. و در صورت، سینه و پا‌ها لکه‌های سفید دیده می‌شود. و بدن پوشیده از موهای کوتاه صاف و براق است.

رفتار شناسی

سگی با وفا است و نیز رفتار خوبی با کودکان دارد و در مقابل صاحبش خشونت نشان نمی‌دهد، عاقل و بصیر، فرمانبردار و با محبت است. در مقابل بیگانگان خشن و سرسخت است. در نزاع با سگها خیلی شجاع است، ولی هیچگاه به سگهای ضعیفتر از خود حمله نمی‌کند. تا سه سالگی میل مفرطی به بازی و بازی گوشی دارد و بعد از این مدت آرام و مطیع می‌شود.

 کارایی

از این نژاد به عنوان سگ نگهبان، محافظ استفاده می‌شود و در گروه سگهای کاری قرار دارد.

بیماری

این نژاد مستعد بیماری روماتیسم است و با اینکه علاقه زیادی به تحرک دارد نباید در هوای سرد و بارانی برای پیاده روی برده شود.

باکسر‌هایی با داشتن خصوصیاتی مانند پرخاشگری، مهاجم بودن، ترس زیاد و غیر قابل کنترل بودن اجازه شرکت در مسابقات و نسل کشی را نیز ندارد

گروه:سگهای کاری
کشور: آلمان
زمان: ۱۸۰۰ میلادی
عملکرد: گارد، جنگ با گاو
عملکرد امروزی: همراه انسان، گارد،
اندازه و وزن نر: ۵۷ تا ۶۳ سانتی متر – ۳۰ تا ۴۰ کیلو گرم
اندازه و وزن ماده: ۵۳ تا ۵۹ سانتی متر – ۲۵ تا ۳۰ کیلو گرم
رنگ: قهوه ای، ببری با پوزه سیاه. مشکی. سفید با خالهای قهوه ای.
طول عمر: ۸ تا ۱۰ سال
باکسرسگی  است با جذبه، پرانرژی و مهربان. بین سر و تنه تناسب ویژه‌ای برقرار است. دماغ بزرگ و سیاه، سوراخ‌های بینی باز. گوش‌ها: افراشته ( پس از جراحی) چشم‌ها: سیاه، صورت: گرد، قوی و عضلانی . تنه: چهارگوش، دم: بسیار کوتاه و افراشته( پس از جراحی) . پاهای جلو قائم و موازی.

حیوانی خوش‌خوی و باوفاست. کینه ‌توز نبوده و نیز میانۀ خوبی با بچه‌ها دارد.

به عنوان سگ  پلیس،سگ  نگهبان،سگ محافظ و نیز راهبر افراد نابینا از آن استفاده می‌شود. مهم‌تر این که به عنوان حیوانی دوست‌داشتنی و رفیقی صادق اهمیت ویژه‌ای دارد.سگی خوش‌ظاهر و بازیگوش است، ولی نسبت به غریبه‌ها محتاط است. از ورزش خوشش می‌آید و لازم است به طور منظم به پیاده‌ روی برده شود.

سلامت
• نگرانی عمده: کاردیومیوپاتی (نقص در عضله قلب)، تنگی آئورت، بیماری قلبی
• نگرانی کم اهمیت تر: پیچ خوردگی معده، تومور، مشکلات دیسک بین مهره ای، زخم قرنیه، کولیت
• گاهی دیده میشود: هیچ
• آزمایشات پیشنهادی: قلب، لگن
• نکته: حساس به گرما و بیهوشی (به ویژه آسپرومازین)، باکسر های سفید ممکن است کر باشند.

به نظر میرسد این حیوان در ابتدا برای شکار گوزن و گراز وحشی به کار میرفته است. نام این حیوان از حالت جنگندگیش گرفته شده است زیرا وقتی می جنگد به مانند ورزش بوکس از دستها و پنجه های جلویی استفاده می کند. این حیوان سگی با اندامهای عضلانی و جمع و جور است . چهره ای گرفته با ابروانی گره خورده داشته و چین و چروکهایی در جلوی صورتش وجود دارد.فک پایین کمی از فک بالا بلندتر است . گوشها بلند و نیمه آویخته است که معمولا طی عمل جراحی زیبایی بریده شده و نوک تیز می شود. بینی سیاه رنگ و پهن با سوراخهای عریض می باشد. ارتفاع حیوان در نقطه جدوگاه در نرها ۵۷ تا ۶۳ سانتی متر و در ماده ها ۵۳ تا ۵۸ سانتی متر بوده و دارای وزنی بین ۲۵ تا ۳۲ کیلوگرم         می باشند. رنگ بدن ممکن است بین زرد روشن تا حنایی تیره با پوزه  سیاه باشد و یا مخلوطی از سیاه و حنایی باشد. البته بضی باکسرها تماما سفید هستند.پوشش بدن کوتاه و درخشان بوده و ممکن است لکه های سفید روی بدنش دیده شوند.  با کودکان و خانمها سریع انس میگیرد و در صورتی که اآنها مورد حمله قرار گیرند به خوبی از آنها دفاع خواهد کرد. حیوانی هیجانی با خلق و خوی سرکش است ولی خوی سرکش او قابل کنترل می باشد. نیاز زیادی به بازی و ورزش دارد. هیچگاه در برابر صاحبش از خود خشونت نشان نمی دهد. در نزاع با سگهای مهاجم بسیار شجاع و نترس است. متوسط عمر آن ۱۱ تا ۱۲ سال است.


+ نوشته شده در  دوشنبه نهم بهمن 1391ساعت 20:12  توسط وحید قنبری  | 

 هاسکی!!


هاسکی

سگی قدرتمند و کاری می‌باشد. در همه رنگها از سیاه یکدست تا سفید یافت می‌شود. معمولاً بصورت دو رنگ سیاه وسفید ، طوسی و سفید ، قرمز و سفید و نارنجی و سفید یافت می‌شود. در اکثر سگها صورت و زیر بدن سفید می‌باشد. گوشها حالت برافراشته و نوک تیز دارند و همانند سایر نژادهای سگ درسیبری دارای چشمان آبی رنگ می‌باشند. چشمها گاهی اوقات نیز دو رنگ است (آبی – قهوه ای). در بین پنجه‌ها دارای مو می‌باشد که این امر راه رفتن حیوان را بر روی برف و یخ آسان می سازد. لایه زیرین موها زبر و ضخیم و لایه بیرونی صاف و نرم می‌باشد. هاسکی قادر است تا در دمای ۶۰- درجه به راحتی زندگی کند.

خلق و خو

سگی آرام و بازیگوش می‌باشد. مشتاق و گاهی اوقات لجباز. به اعضای خانواده‌ای که در آن بزرگ می‌شود بسیار علاقه مند است. باهوش ، اجتماعی و با محبت می‌باشد. اگرچه انرژی زیادی خصوصاً در تولگی دارد اما سگ سر براه و مطیعی می‌باشد. رابطه خوبی با کودکان دارد. بسیار کم پارس می‌کند بنابراین دیدبان خوبی نمی‌باشد. استعداد خوبی در آموختن دارد اما این کار را باید با صبر و حوصله انجام داد چراکه هاسکی می‌تواند گاهی اوقات لجباز شود. اگر بیکار بماند خیلی زود حوصله اش سر می‌رود. از تنهایی بیزار است بنابراین اگر ساعات زیادی را بیرون از خانه سپری می کنید حتماً یک جفت و هم بازی برای سگ خود پیدا کنید. به غذای کمتری نسبت به آنچه به نظرمی رسد نیاز دارد. اگر از سنین پایین اجتماعی شود با سایر حیوانات مشکلی ندارد. وزن ، ارتفاع

وزن در نرها

مشکلات سلامتی

اصولاً سگ سلامتی است. مشکلات کپل، بیماریهای چشمی همانندآب مروارید و ورم چشمی ناشی از کمبود روی (Zinc) قابل ذکر می‌باشد.

شرایط نگهداری

رای نگهداری درآپارتمان پیشنهاد نمی‌شود. بسیار فعال است و به یک حیاط بزرگ جهت زندگی نیاز دارد. بدلیل داشتن پوشش ضخیم تحمل هوای گرم را ندارد و بهتر است از سایبان و کولر در فصول گرما استفاده شود. این نژاد زندگی را بصورت گروهی ترجیح می‌دهد (حداقل دوتایی).

فعالیت بدنی
به فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد اما نباید او را در هوای گرم به انجام ورزشهای سخت وادار نمود. یک حیاط بزرگ با نرده یا دیوارهای بلند پیشنهاد می‌شود. توجه کنید تا نرده‌ها از زیر نیز بلند و محکم باشند چراکه هاسکی علاقه زیادی به کندن زمین دارد

طول عمر
حدود ۱۲- ۱۵ سال.

آراستن
به جز در فصول ریزش مو به آراستن زیادی نیاز ندارد (دوبار در سال ریزش مو دارد). برس کشیدن با شانه آهنی پیشنهاد می‌شود.

تاریخچه

موطن او سیبری می‌باشد. در سال ۱۹۰۹ به آلاسکا برده شد. برای قرنهای متوالی از هاسکی بعنوان سگ سورتمه  و چوپان استفاده می‌شد. سگهای فوق العاده‌ای برای کار کردن در شرایط آب و هوایی سخت و سرد سیبری می‌باشند. هاسکی سگی است سبک وزن و پر استقامت. هنگامی که به آمریکا وارد شد بدلیل داشتن سرعت زیاد از او بعنوا نسگ مسابقه استفاده می‌کردند. امروزه هاسکی یک دوست و همراه خوب برای افرادی است که این نژاد را به خوبی می‌شناسند.

بی شک از نگاه بسیاری از صاحب نظران نژاد هاسکی یکی از بهترین و شاخص ترین نژاد ها در سطح جهان است شهرت این نژاد را بیشتر از شکل زیبا و با ابهت رفتار آرام و صمیمی و هوش سرشارش می دانند . البته ذکر این نکته لازمه که نکات در مورد این نژاد به قدری زیاد هست که ما اینجا نمی تونیم در مورد همه چیز آن بحث کنیم قصد ما فقط اینه که یه آشنایی کلی درباره این نژاد محبوب بدهیم تا شاید افراد علاقه مند کمی بیشتر با این سگ آشنا شوند .

اما اصل مطلب

سگ هاسکی در گروه سگ های کاری قرار دارد یعنی سگ هایی که برای نگهبانی از خانه و یا چهارپایان در قدیم استفاده می شوند و هاسکی هم مانند بقیه اعضای این گروه دارای نیروی کافی استقامت مناسب در برابر سرمای شدید و حمله می باشد ویژگی مهم در مورد هاسکی این است که برای افرادی که برای اولین بار تصمیم به نگه داری سگ دارند مناسب نمی باشد زیرا اینه حیوان از زمان تولگی نیاز به تربیت دقیق دارند تا خود رای نشوند .
حالت خاص هاسکی این نژاد را در دسته بهترین و محبوب ترین نژاد های سگ آمریکایی مثل
سنت برنارد ، روتوایلر ،ساموید،نیو فاند لند ، قرار داده است . این نژاد بر خلاف خلق و خوی بسیار آرامی که دارد اگر به خوبی تربیت شود به راحتی می تواند به عنوان یک سگ گارد استفاده شود در گذشته این سگ برای کشیدن سورتمه ها استفاده می شد و نباید فراموش کرد که هوش و استقامت کافی برای کیلومتر ها حرکت سورتمه جزء ویژگی های خاص نژادی این گونه است .
یک نکته در مورد سگ های کاری بسیار پر اهمیت است در این سگ ها بیماری (dysplasia) بسیار شایع است که عبارت از عدم رشد کامل و درست اندام ها خصوصاً اندام های حرکتی می باشد به همین دلیل معمولاً توصیه می شود که این نژاد ها را از فروشنده معتبر بخرید و یا قبل از خرید حتماً با دامپزشک مشورت کنید .

گونه های هاسکی:
نژاد هاسکی را به دو گونه مهم تقسیم می کنند که عبارتند از:
۱-سیبرین هاسکی(Siberian husky) که مهمتر و قابل توجه تر است
۲-هاسکی آلاسکای(Alakan husky)
گفته می شود که هاسکی در اصل ریشه سیبری را دارد اما بعد از مدتی به ناحیه آلاسکا برده شده و بعد از مدت ها تغییراتی در حالت این نژاد داده شده و گونه هاسکی آلاسکایی به وجود آمده است . ولی هاسکی آلاسکایی بیشتر به عنوان یک سگ کاری تربیت شده است و ویژگی این حیوان لذت بردن از کشیدن سورتمه است .
تشخیص دقیق و تفکیک گونه های سیبرین و آلاسکایی ساده نیست اما یک سری نشانه هایی برای این کار وجود دارد سگ هاسکی آلاسکایی معمولاً دارای سر کاملاً سفید و یک دست از نظر رنگ است در حالی که در گونه سیبرین روی سر بین چشم خوط و طرح های زیبایی وجود دارد و گاهی به شکل خط هایی دور چشم است که یک نشانه بارز برای خالص بودن حیوان و موثر روی قیمت آن می باشد. از دیگر نشانه ها می توان به ارتفاع کمر از زمین اشاره کرد. ارتفاع کمر هاسکی آلاسکایی کمی بلندتر از سیبرین هاسکی می باشد ، هاسکی الاسکایی از سیبرین لاغرتر است . نکته دیگر درباره رنگ چشم ها می باشد هاسکی سیبرین معمولاً چشم های آبی و یا ترکیب آبی و قهوه ای دارد اما در هاسکی آلاسکایی بیشتر رنگ های تیره در چشم ها دیده می شود . هر دو این نژاد ها در CKCو AKC ثبت شده اند . البته نژاد هیبرید آلاسکایی و سیبرین هم وجود دارد که تشخیص آن فوق العاده مشکل است

تعاریف جهانی :
نژاد هاسکی یکی از اصیل ترین و خالص ترین نژاد های جهان است و در دسته بندی های جهانیAKC, ANKC, CKC, FCI (Group 5), KC(GB), UKC رجیستر شده البته گاهی تشخیص موارد هیبرید به قدری مشکل است که در هیچ یک از دسته های فوق قرار نمی گیرند .
در دایره المعارف جهانی بریتانیکا در باره نژاد هاسکی این گونه نوشته شده است
نام نژاد : هاسکی ( husky)
منشأ: شمالی ترین بخش آسیا
شکل بدن : اندازه متوسط ، دم کوچک و برس مانند ، گوش های صاف و رو به بالا
نام بومی: Chukchi

ظاهر عمومی :
سگ هاسکی دارای بدنی کشیده پنجه های پهن که در بین آن ها مو هایی دیده می شود و حرکت در برف را راحت می سازد پوزه و صورت کشیده گوش های رو به بالا می باشد و در رنگهای سیاه یکدست تا سفید یافت می شود. معمولاً بصورت دو رنگ سیاه وسفید ، طوسی و سفید ، قرمز و سفید و نارنجی و سفید می باشند و بیشتر زیر شکم آن ها سفید می باشد

چشم ها :
چشم ها در سگ هاسکی به دو رنگ آبی و قهوه ای دیده می شود حالت هتروکرومیا( heterochoromia) که در سگ ها شایع است در نژاد هاسکی بسیار زیاد دیده می شود به این صورت که یک چشم حیوان به رنگ قهوه ای و یک چشم به رنگ آبی می باشد چشم های این حیوان قدری کشیده می باشد و در برخی تقسیم بندی ها رنگ آبی چشم هاسکی را به آبی پر رنگ و کم رنگ دسته بندی می کنند .

مو ها :
قسمت های بالایی مو های این حیوان زیر و کمی خشن و قسمت های پایینی آن نرم می باشد این ویژگی هاسکی را قادر می سازد که در دماهای -۵۰ تا -۶۰ در جه به راحتی زندگی کند مو ها تمام بدن را می پوشانند و دو بار در سال ریزش دارند

بینی :
در بعضی از موارد در سیبرین هاسکی حالتی دیده می شود که آن را اصطلاحاً sonw nose یا winter nose می گویند که در صطلاح طب دامپزشکی یک نشانه بد از دید گاه ارزشمندی حیوان می باشد
سطح بینی در هاسکی می تواند نقطه نقطه یا یک دست و مسطح باشد و رنگ آن بین مشکی تا خاکستری متغیر می باشد .

اندازه و وزن:
اندازه و وزن در حیوان نر و ماده با هم متفاوت است که از قرار زیر می باشد .
نر :
ارتفاع : ۶۰-۵۳ سانتی متر
وزن : ۲۷-۲۰ کیلو گرم

ماده :
ارتفاع : ۵۶-۵۱ سانتی متر
وزن : ۲۳-۱۶ کیلو گرم

رفتار و نوع زندگی:
از دیدگاه بسیاری رفتار هاسکی بسیار منحصر به فرد است و به قول خودمون به دل می شینه

این حیوان رفتاری مطیع و آرام ولی در عین حالی گاهاً بازیگوش دارد به خانواده ای که در آن بزرگ می شود بسیار وفا دار و حساس است
این نکته را نباید فراموش کرد که سگ هاسکی جزء سگ های بسیار فعال دسته بندی می شود و محروم کردن او از فعالیت می تواند باعث افسردگی حیوان شود . گفته می شود تمرین روزانه و داشتن یک یحاط نسبتاً بزرگ جزء نیاز های این حیوان است هرگز نباید فراموش کرد که هاسکی اگر تنها بماند بسیار حوصله اش سر می رود .
هاسکی خیلی راحت با حیوانات خانگی دیگر خصوصاً یک هم بازی مثل یک سگ دیگر خو می گیرد . و حتی مورادی دیده شده که به بچه های حیوانات دیگر خانگی به راحتی عادت می کند این موضوع را از روی هوش بالای این حیوان می دانند .نکته دیگر این که سگ هاسکی از نظر ذاتی به جاهای سرد عادت دارد و زندگی در جای گرم برای او بسیار سخت است . اما این حیوان در ایران فراوان نگه داری می شود حتی گاهی اتاق یا محل خاصی از خانه را برای او سرد تر نگه می دارند .
یکی از بزرگترین لذت های این حیوان بازی کردن در برف است که انجام این کار به نگه دارندگان هاسکی توصیه می شود .
از دیگر علایق این حیوان می توان به کندن زمین اشاره نمود .

آراستن :
سیبرین هاسکی دو بار در سال ریزش مو دارد که در این زمان شانه کردن با برس آهنی توسیه می شود اما در بقیه اوقات نیازی به آراستن ندارد .

تکثیر :
از دید گاه تکثیر و جفت یابی بسیار دیده شده است که هاسکی را با مالاموت آلاسکایی و ساموید ترکیب می کنند . البته این نکته باید ذکر شودکه روی تکثیر این حیوان بسیار تخصصی کار می شود و سایت هایی ویژه تکثیر کنندگان حرفه ای که روی رنگ و فرم خطوطو کار می کنند وجود دارد .


جمع بندی:
از تمام دوستان محترمی که وقتشونو برای خوندن این مقاله گذاشتن تشکر می کنم در کل سعی شد یک شمای کلی از این حیوان دوست داشتنی ترسیم بشه اگر سوأل یا انتقادی بود خوشحال می شم که مطرح کنید
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم بهمن 1391ساعت 20:11  توسط وحید قنبری  | 

پیت بول تریر آمریکایی


نژاد:پیت بول تریر آمریکایی
توضیحات:نژاد پیت بول به سرعت جایگاه قدرت و لقب جنگجوی شکست ناپذیر را در میان تمامی نژادها به خود اختصاص داد. سر به مستطیل شکل و بخصوص مابین گونه ها پهن می شود تا فک بزرگ و قدرتمند حیوان را در خود جای دهد. گردن ضخیم ، عضلانی و در تناسب کامل با سایر اعضای بدن حیوان قرار گرفته است. پیت بول آمریکایی دارای بدنی عضلانی ، قدرتمند ، چابک و بسیار نیرومند می باشد. دندانها ردیف و قیچی مانند است. بدن حیوان پوشیده از موهایی کوتاه ، درخشان و زمخت و در انواع رنگها یافت می شود.
خلق وخو:دارای چشمهای مصمم ، مستدل و عکس العمل های غیر قابل پیش بینی است. در گذشته به سگ آدمخوار ملقب بود ، دارای طبیعت و خوی پرخاشگر ، مهاجم و سلطه جو است و تنها برای صاحب خود همراه و دوست خوبی می باشد. پیت بول سگی است جذاب ، بسیار باوفا و پر محبت نسبت به اعضای خانواده صاحبش. حیوانی مطیع و مشتاق برای خشنود نمودن صاحبش ، فوق العاده شجاع و باهوش و ایده آل باری نگهبانی همراه با نیرو و قدرت خاص. مدافع بسیار خوبی نسبت به صاحب و اعضای خانواده وی می باشد تا جایی که حتی برای دفاع از قلمرو وی تا پای جان می جنگد. در گذشته بدلیل قدرت و مهارت زیادش در جنگیدن با سایر سگها و دریدن گلوی آنها شهرت زیادی در میان مردم داشت. به هرحال اگر پیت بول را به عنوان حیوان خانگی خود انتخاب می کنید بهتر است تا از سنین تولگی وی را اجتماعی کرده و تحت آموزشهای لازم قرار دهید.
وزن ، ارتفاع:وزن : (50-10) ک.گارتفاع : (56-46) س.م
مشکلات سلامتی:غالباً سگ سر سخت و سلامتی است اما بعضی از آنها دچار مشکل در مفصل ران ، آب مروارید و نارسایی قلبی ، حساسیت نسیبت به چمن می شوند.
شرایط نگهداری:برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد به شرط آنکه در طول روز به مقدار معینی فعالیت بدنی داشته باشد اما در اماکن عمومی از قلاده استفاده کنید تا از جنگیدن آنها با سایر سگها جلوگیری بعمل آید. پر جنب و جوش است و آب وهوای گرم را ترجیح می دهد.
فعالیت بدنی:به میزان معقولی به فعالیت بدنی نیاز دارد.طول عمر:
حدود 12 سال.
تعداد توله ها :
بین 5 تا 10 توله.
آراستن:پوشش خارجی صاف و کوتاه پیت بول باری آراستن ساده است. برس کشیدن منظم و استحمام و یا استفاده از شامپو خشک در مواقع اضطراری پیشنهاد می شود. ریزش مو در این نژاد منوسط می باشد.
تاریخچه:نشعت گرفته از بول ( وابسته به خانواده بولداگ) با سگهایی از دسته تریر می باشد. تاریخچه این نژاد بی تردید به دوره جنگ سگها باز می گردد. قدرت و سرسختی این نژاد در میان سایرین بی همتاست.
گروه:
سگهای کاری.

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم بهمن 1391ساعت 20:10  توسط وحید قنبری  | 

دوبرمن Doberman Pinscherتوضیحات:

دابِرمَن سگی است با جثه متوسط ، بدنی تو پر ، عضلانی و قوی که جهت سرعت زیاد و استقامت طراحی شده است. از لحاظ ظاهری زیبا و از لحاظ رفتار و حرکات نجیب ، پرانرژی ، مصمم ، هوشیار ، نترس ، مطیع و اشرافی می باشد. یک دابِرمَن اصیل و تربیت یافته ماهیت خود را بعنوان یک دوست و یک محافظ باوفا به اثبات رسانده است. چشمها بادامی شکل ، دارای عمق متوسط با حالتی قوی و پر انرژی که رنگ آن از ای معمولی تا ای تیره در سیاه رنگ و قرمز و خاکستری و حنایی در سگهای لکه دار متغیر است. گوشهای کوتاه شده را بصورت افراشته نگاه می دارد. دندانها بسیار قوی و سفید هستند و عملکرد آن دقیقاً شبیه به قیچی است.خلق وخو:

سگی است پر انرژی ، دقیق ، مصمم ، هوشیار ، نترس ، اشرافی و مطیع و در عین حال مهاجم. هوشیاری ، چاوکی و چالاکی عضلات و رفتار وجود آشکاری است که در چشم هر بیننده ای جلب توجه می کند. دابِرمَن سگی باوفا است و بیشتر از هر نژادی اثرات حیوانات نجیب زاده را دارا می باشد. حس شجاعت و کنجکاوی در چشمهای تیره و در هماهنگی با ویژگیهای بدن کاملاً مشخص است.


وزن ، ارتفاع:

وزن در نرها: (30-40) ک.گ ، در ماده ها: (30-40) ک.گ
ارتفاع در نرها: (66-71) س.م ، در ماده ها: (61-66) س.م

مشکلات سلامتی:

غالباً سگ سلامتی است. بیماریهای خونی ، مشکل چاق شدن در سنین بالا ، نفخ ، مشکلات لگن و بیماریهای قلبی قابل ذکر می باشد.

شرایط نگهداری:

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد به شرط آنکه در طول روز به آن اجازه انجام فعالیت بدنی کافی داده شود. اما بهترین مکان برای او یک حیاط متوسط خواهد بود. دابِرمَن نسبت به سرما حساس است بنابراین در مناطق سردسیر، پلیس قادر به کار با این نژاد نمی باشد.فعالیت بدنی:

دابِرمَن بسیار پر انرژی است و به ورزش و فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد.

طول عمر:

بالای 13 سال.
آراستن:

به آراستن کمی نیاز دارد. ریزش مو در این نژاد متوسط می باشد.

تاریخچه:

این نژاد در سال ۱۹۱۱در نیویورک توسط یک تصحیلدار به نام دوبرمن به خاطر کار پر خطری که مبالغ سنگینی را جابجا میکرد بوجود آمد . این نژاد از ترکیب دو نژاد آلمانی (گریت دین و جرمن شپهرد)است .بعدها از نژاد دوبرمن بعنوان یکی از بهتریین سگهای نگهبان در پایگاههای هوایی و اصولا فضاهای وسیع که از دید محدود انسان پنهان است استفاده شد. میشه گفت دوبرمن تنها سگی است که به سخت ترین آموزشها و تمرینات جواب کاملا مثبت میدهد و همچنین در مواقع حمله فقط به قسمتهای بالای بدن حمله کرده و نسبت به ضربات چوب و چاقو بسیار مقاوم است. (اگه دنبال یه سگ نگهبان خوب میگردید من به شما دوبرمنو پیشنهاد میکنم.)


گروه:

سگهای نگهبان ، سگهای آموخته با تفنگ


+ نوشته شده در  دوشنبه نهم بهمن 1391ساعت 20:8  توسط وحید قنبری  | 

نژاد های ایرانی(سگ گله)
 
 
قدرجان

این نزاد را میتوان جزو یکی از معروفترین سگ های گله در ایران دسته بندی کرد.

سگ قدرجان جثه ای بزرگ دارد مثل همه سگ ها وفادار است برای نگهبانی نیز استفاده می شود.

قهدريجان يكي از نقاط شهري شهرستان فلاورجان است كه در24 كيلومتري شهر اصفهان و پنج كيلومتري فلاورجان قراردارد..

نام این سگ نیز از قهدریجان گرفته شده است.

آلابای

این سگ به نام های مازندرانی و تایبادی هم شهرت دارد. این نوع سگ در شمال شرقی ایران بیشتر یافت میشود.

از لحاظ بدنی متوسط ولی عضلانی است و لب های افتاده و آویزان دارد.

سرابی

یکی از اصیل ترین نژاد های ایرانی است. چثه تقریبا بزرگ دارد.دارای پوست ضخیم در دو نوع کم مو و پر مو میباشد که نوع کم موی

آن شبیه سگ کنگال هندی است. سرابی دارای سری بزرگ است که نسبت به هیکل این سگ بزرگی سرش مشخص است. از این

نژاد در نزاع بین سگ ها خیلی استفاده می شود.

قفقازی

این نژاد به سنگسری هم معروف است.این سگ بیشتر در بین عشایر دیده میشود وبه عنوان سگ گله کارایی زیادی دارد. در سه

نژاد آذری , گرجستانی و ارمنی میباشد. نوع گرجستانی از هیکل بزرگتری نسبت به دیگر گونه ها برخوردار است.ظاهر پشمالو
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم بهمن 1391ساعت 19:48  توسط وحید قنبری  | 

شرایط نگهداری:

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد به شرط آنکه در طول روز به مقدار معینی فعالیت بدنی داشته باشد اما در اماکن عمومی از قلاده استفاده کنید تا از جنگیدن آنها با سایر سگها جلوگیری بعمل آید. پر جنب و جوش است و آب وهوای گرم را ترجیح می دهد.

فعالیت بدنی:

به میزان معقولی به فعالیت بدنی نیاز دارد.

طول عمر:

حدود 12 سال.

تعداد توله ها :

بین 5 تا 10 توله.

آراستن:

پوشش خارجی صاف و کوتاه پیت بول باری آراستن ساده است. برس کشیدن منظم و استحمام و یا استفاده از شامپو خشک در مواقع اضطراری پیشنهاد می شود. ریزش مو در این نژاد منوسط می باشد.

تاریخچه:

نشعت گرفته از بول ( وابسته به خانواده بولداگ) با سگهایی از دسته تریر می باشد. تاریخچه این نژاد بی تردید به دوره جنگ سگها باز می گردد. قدرت و سرسختی این نژاد در میان سایرین بی همتاست.   

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم بهمن 1391ساعت 19:42  توسط وحید قنبری  | 

نژاد پیت بول به سرعت جایگاه قدرت و لقب جنگجوی شکست ناپذیر را در میان تمامی نژادها به خود اختصاص داد ...

 

توضیحات:

سر مستطیل شکل و بخصوص مابین گونه ها پهن می شود تا فک بزرگ و قدرتمند حیوان را در خود جای دهد. گردن ضخیم ، عضلانی و در تناسب کامل با سایر اعضای بدن حیوان قرار گرفته است. پیت بول آمریکایی دارای بدنی عضلانی ، قدرتمند ، چابک و بسیار نیرومند می باشد. دندانها ردیف و قیچی مانند است. بدن حیوان پوشیده از موهایی کوتاه ، درخشان و زمخت و در انواع رنگها یافت می شود.

خلق وخو:

دارای چشمهای مصمم ، مستدل و عکس العمل های غیر قابل پیش بینی است. در گذشته به سگ آدمخوار ملقب بود ، دارای طبیعت و خوی پرخاشگر ، مهاجم و سلطه جو است و تنها برای صاحب خود همراه و دوست خوبی می باشد. پیت بول سگی است جذاب ، بسیار باوفا و پر محبت نسبت به اعضای خانواده صاحبش. حیوانی مطیع و مشتاق برای خشنود نمودن صاحبش ، فوق العاده شجاع و باهوش و ایده آل باری نگهبانی همراه با نیرو و قدرت خاص. مدافع بسیار خوبی نسبت به صاحب و اعضای خانواده وی می باشد تا جایی که حتی برای دفاع از قلمرو وی تا پای جان می جنگد. در گذشته بدلیل قدرت و مهارت زیادش در جنگیدن با سایر سگها و دریدن گلوی آنها شهرت زیادی در میان مردم داشت. به هرحال اگر پیت بول را به عنوان حیوان خانگی خود انتخاب می کنید بهتر است تا از سنین تولگی وی را اجتماعی کرده و تحت آموزشهای لازم قرار دهید.

وزن ، ارتفاع:

وزن : (50-10) ک.گ

ارتفاع : (56-46) س.م

مشکلات سلامتی:

غالباً سگ سر سخت و سلامتی است اما بعضی از آنها دچار مشکل در مفصل ران ، آب مروارید و نارسایی قلبی ، حساسیت نسبت به چمن می شوند.

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم بهمن 1391ساعت 19:41  توسط وحید قنبری  | 


دوبرمن سگی است که در مقابل دشمن بسیار خطرناک و فوق العاده درنده می باشد و می توان گفت تنها سکی است که با ایما و اشاره مقاصد صاحبش را درک میکند و احتیاج به فرمان ندارد.

حتی با اشاره ابرو و چشم و درهم کشیدن چهره وضعیت و موقعیت مکانی را تشخیص داده و به افراد بیگانه یا دشمن با بیباکی و جسارت حمله می کند. در صورتیکه کسی در مقابل او ایستادگی کند با حمله به طرف نواحی بالای بدن خصوصا سر و گردن دشمن را زخمی یا از پای درخواهد آورد.
استفاده از چوب و چماق و سایر آلات برنده در مقابل این حیوان بی نتیجه است و تا جان در بدن دارد از پای نخواهد ایستاد و هرگز تسلیم نخواهد شد. دوبرمن از دندانهای بسیار قوی و پر قدرتی برخوردار است. در صورتیکه خوب تربیت شود هرگز بی موقع پارس نخواهد کرد و همیشه حامی و وفادار صاحبش خواهد بود.

دوبرمن در مقابل تنبیه های بی جا و یا خشونت های بی موقع صاحبش کاملا حساس می باشد و هرگز فراموش نخواهد کرد و منتظر خواهد بود تا روزی آن را تلافی کند. بنابراین نباید با اعمال و رفتار خود موجب عصبانیت و آشفتگی این حیوان شد.

دوبرمن به بیگانگان با مراقبت و بد بینی خاصی می نگرد و کمتر کسی جرات نزدیک شدن به او را خواهد داشت مگر این که با صاحبش همراه باشد. در پایگاههای نظامی بیشتر از این نژاد جهت محافظت از پایگاهها استفاده می شود و به خوبی قادر است مسافت های زیادی را زیر نظر گرفته و از آنها به خوبی مراقبت کند. دوبرمن تمایل به حرکت دوندگی و جست و خیز دارد و بیشتر ترجیح می دهد این عملیات را با صاحبش انجام دهد.

مشخصات استاندارد دوبرمن

ظاهر عمومی: سگی است با جثه متوسط و با بدنی تو پر و عضلانی و قوی که جهت سرعت زیاد و استقامت طراحی شده است. از لحاظ ظاهری زیبا و از لحاظ رفتار و حرکات نجیب٬ پرانرژی٬ مصمم٬ هوشیار٬ نترس٬ مطیع و اشرافی می باشد.

سر:دراز و از منظره جلویی و پهلو شبیه به یک مثلث است. هنگامی که از جلو به حیوان نگاه می شود سر به طرف قاعده گوشها و به صورت یک خط صاف و به تدریج پهن می شود. چشمها بادامی شکل دارای عمق متوسط با حالت قوی و پر انرژی است که رنگ آن از قهوه ای معمولی تا قهوه ای تیره متغیر است. قله جمجمه پهن است. امتداد خط پوزه با خط بالایی جمجمه موازی است. گونه ها پهن و عضلانی هستند. بینی در سگهای سیاه سیاه یکدست است و در سگهای قرمز قهوه ای تیره و در سگهای خاکستری(آبی) خاکستری و در سگهای حنایی به رنگ برنز می باشد. دندان ها بسیار قوی و سفید هستند. دندان های پیش پایینی عمودی بوده و در تماس با سطح داخلی دندان های پیش بالایی است لذا عملکرد آن دقیقا شبیه به یک قیچی است.

گردن: مغرورانه نگه داشته می شود و کاملا عضلانی است. انحنای مناسبی دارد و به سمت بدن به تدریج پهن می شود.

کتفها: بر جسته و ایجاد یک ناحیه برآمده روی بدن می کند.

سینه: پهن و جلوی سینه کاملا مشخص است.

دنده ها: به خوبی در ناحیه ستون مهره ها ارتجاع دارد. اما قسمت پایین آن پهن می شود.

شکم: به خوبی بالا است و به صورت یک خط منحنی از زیر سینه به سمت عقب شروع می شود. کمر پهن و عضلانی است.

دم: تقریبا در حد دومین مهره بریده می شود. به نظر می رسد که دم در ادامه ستون مهره واقع شده و تنها هنگامی که سگ در حالت هیجان و هوشیاری است کمی بالاتر از خط افقی قرار می گیرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم بهمن 1391ساعت 14:54  توسط وحید قنبری  | 


7. German Shepherd

سگ نژاد ژرمن شپرد سگی از سایز سگهای متوسط است که اصالتا متعلق با کشور آلمان است.
ژرمن شپرد نژادی جدید است که نسبتی با گونه قدیمی آن دارد که به سال 1899 باز میگردد.
از گونه سگهای گله محسوب میشود.
ژرمن شپرد سگ کاری به شمار میرود که به صورت تخصصی برای نگه داری از گله های گوسفند پرورش یافته است.
این سگ به دلیل قدرت بالا هوشیاری زیادش و توانایی های بسیار خوبش و فرمانبرداری در تعلیماتش اغلب اوقات در کارهایی از جمله پلیس و ارتش و نیروهای ملی مختلفی در دنیا به کار گرفته شده است .
با توجه به منطقی بودن و طبیعت نگهبانی این نزاد باعث شده ژرمن شپرد بالاترین آمار ثبت شده در دنیا را دارا باشد.

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم بهمن 1391ساعت 14:53  توسط وحید قنبری  | 

Rottweiler

 


سگ روتوایلر از نژاد های سایز متوسط- بزرگ محسوب میشود و به قدرت بالایش شناخته شده است.
آنها اصالتا از دهکده Rottweil واقع در آلمان آمده اند و به عنوان سگهای روتوایلر قصاب شناخته شده اند.به دلیل اینکه از آنها به عنوان سگهایی برای کشیدن و حمل گاو های گله استفاده میکردند.و همینطور از آنها برای حمل گوشتهای قصابی شده و محصولات دیگر جهت بازار استفاده میشده.
همچنین از اطلاعات بازمانده قدیمی بدست آمده معلوم شده است که از روتوایلر های قدیم به عنوان شکارچی استفاده میشده.این در حالی است که روتوایلر های جدید شعور شکار کردنشان به طور طبیعی بسیار پایین است.
این نژاد بسیار صمیمی و آگاه و باهوش است.


+ نوشته شده در  دوشنبه نهم بهمن 1391ساعت 14:50  توسط وحید قنبری  | 

راتویلر Rottweiler

 

اصلیت این نژاد آلمانی بوده و به دلیل قابلیت های بر جسته ای که دارد، از زمان های دور مورد توجه گله داران بوده و حتی به آن پلیس گله نیز می گفتند. این حیوان علاوه بر گله داری، استعداد ویژه ای در امر نگهبانی نیز دارد. از سال 1900 به دلیل صفات ممتازی که در او مشاهده می شد، رسما به عنوان سگ پلیس مورد استفاده قرار گرفت و اهمیت پیدا کرد.

مشخصات ظاهری: این سگ حیوانی زیبا، نیرومند با بدنی عضلانی و صورتی جذاب بوده و از هوش سرشاری برخوردار است. دارای گردنی قوی با سری پهن روی آن است و با وجود جثه نسبتا سنگینش، بسیار چابک و سریع است. گوشهای حیوان، کوچک و آویخته بوده و اغلب به رنگ سیاه دیده می شود. میانگین ارتفاع بدن در نرها 63 تا 69 سانتی متر و در ماده ها 58 تا 5/63 سانتی متر می باشد. متوسط وزن در نرها 50 و در ماده ها 5/38 کیلو گرم است. پوشش بدن کوتاه و اغلب به رنگ مشکی تا قهوه ای تیره می باشد.

مشخصات رفتاری: راتویلر اصولا حیوانی خوش سیرت و مهربان بوده و بر خلاف تصور اغلب مردم، ذاتا خشن نیست. حیوانی کاملا وقت شناس، باهوش و با حافظه ای بسیار قوی است، به طوری که آموزش آن می تواند بسیار لذت بخش باشد. رفتار و حرکات این حیوان کاملا منطقی و قابل پیشبینی بوده و معمولا عکس العمل غافلگیرانه ای از خود بروز نمی دهد. در عین حال در مقابل مهاجمین بسیار جسور و خطرناک است و به طور سرسختانه ای مبارزه می کند.

این سگ بعلت ساختار عضلانی فشرده و قوی، نیاز زیادی به ورزش و تحرک دارد و به دلیل قدرت زیادش، بهتر است از سنین تولگی مورد آموزش قرار بگیرد تا در زمان بلوغ، نگهداری و کنترل آن دشوار نباشد.

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم بهمن 1391ساعت 14:43  توسط وحید قنبری  |